ОСЕЛЯ
ГОЛОСІВ ТА ІСТОРІЙ
«Проєкт Р.І.Д.» мріє зберегти голоси родин по всій Україні та створити аудіозбірню діалектних записів «Оселя голосів та історій», показати, якою розмаїтою є українська.
Після впорядкування збірні голоси можна буде послухати онлайн та скористатися записами надалі (написання наукових, блогінг, подкастинг тощо), не порушуючи авторських прав.
Думаєш, у тому, як говорять Твої близькі, немає нічого незвичного?
Не варто недооцінювати. Україна — оселя п'ятнадцяти (!) діалектів.
КРОКИ ДО АУДІОЗБІРНІ
Крок 1. Намір поділитися
Розповідь Твоїх рідних, близьких, знайомих може стати мовним відкриттям для людей з інших куточків України.
Крок 2. Підписання згоди
Для того, аби «Проєкт Р.І.Д.» зміг додати Твій запис до вільної аудіозбірні, необхідний письмовий дозвіл. Його важливо підписати до здійснення запису.
Крок 3. Запис і надсилання
Голос мовця передаватиме непересічність діалекту крізь час і простір. Підготуйся до запису (порадник нижче), важливо, аби аудіо вийшло якісним!
Перед Тобою карта України з трьома наріччями та п'ятнадцятьма діалектами. Територія кожного позначена цифрою. Придивися уважніше і дізнайся, яким із них Ти володієш.
ЯК ЗАПИСУВАТИ АУДІО?
Поясни мовцю, що відбувається
Поясни тому/тій, чий голос Ти записуєш, що зараз відбудеться запис і тому Ти триматимеш телефон/диктофон у руках. Дуже важливо, аби людина говорила як зазвичай і не переходила на літературну мову.
Тримай диктофон близько до мовця
Вдалий запис = зрозумілий запис. Непросто буде почути особливості діалекту, якщо диктофон перебуватиме далеко від мовця, щось шурхотітиме, хтось ходитиме туди-сюди. Потурбуйся, щоб Твій діалект слухали в максимальній якості.
Записуй аудіо тривалістю до 5 хвилин
РІДні із неабияким задоволенням послухають і двогодинний запис мовлення, але ми розуміємо, що для якісного опрацювання матеріалу потрібно бути максимально уважними. Сподіваємося на розуміння!
ЩО БУДЕ ІЗ ЗАПИСОМ?
Отримання та сортування
Усі надіслані записи РІДні звірять з населеними пунктами, вказаними у листах, і розсортують за наріччями.
Опрацювання та транскрибування
Після первинного етапу сортування, аудіо будуть розділені між командою для прослуховування, транскрибування і роботи зі звуком (за потреби). Записи ми хочемо оприявнити як аудіо і як текст. Той/та, хто опрацьовуватиме Твій запис, буде носієм/носійкою іншого діалекту, аби всі особливості звучання, побудови слів та речень були враховані.
Викладання на сайт
РІДні зараз працюють над створенням сайту, де поселяться надіслані Тобою записи. Сайт з'явиться взимку, аудіо там з'являтимуться поступово.
Привіт! Ми з нетерпінням чекаємо Твого електронного листа за адресою mene_pochuyut@ridni.in.ua. У темі потрібно буде зазначити «Запис. Назва наріччя» (див.на карті вище), а також не забути прикріпити супровідні документи: лише заяву та згоду. Також ці документи потрібно буде надіслати звичайною поштою у паперовому варіанті (див. документи).
Для того, аби додати аудіо, скористайся Google Диском або будь-яким зручним файлообмінником. Не забудь додати посилання та доступ на завантаження!
Прийом аудіо до 31 грудня 2023 року включно.
Олеся Богдан
очільниця мовного відділу
«Проєкту Р.І.Д.»
Проєкт Р.І.Д.