top of page

ОСЕЛЯ
ГОЛОСІВ ТА ІСТОРІЙ

«Проєкт Р.І.Д.» мріє зберегти голоси родин по всій Україні та створити аудіозбірню діалектних записів «Оселя голосів та історій», показати, якою розмаїтою є українська.

 

Після впорядкування збірні голоси можна буде послухати онлайн та скористатися записами надалі (написання наукових, блогінг, подкастинг тощо), не порушуючи авторських прав.

Думаєш, у тому, як говорять Твої близькі, немає нічого незвичного?

Не варто недооцінювати. Україна — оселя п'ятнадцяти (!) діалектів.

Кроки

КРОКИ ДО АУДІОЗБІРНІ

#мандри.PNG

Крок 1. Намір поділитися

Розповідь Твоїх рідних, близьких, знайомих може стати мовним відкриттям для людей з інших куточків України.

intro_1.png

Крок 2. Підписання згоди

Для того, аби «Проєкт Р.І.Д.» зміг додати Твій запис до вільної аудіозбірні, необхідний письмовий дозвіл. Його важливо підписати до здійснення запису.

intro_5.png

Крок 3. Запис і надсилання

Голос мовця передаватиме непересічність діалекту крізь час і простір. Підготуйся до запису (порадник нижче), важливо, аби аудіо вийшло якісним!

Перед Тобою карта України з трьома наріччями та п'ятнадцятьма діалектами. Територія кожного позначена цифрою. Придивися уважніше і дізнайся, яким із них Ти володієш.

Карта діалектів
Untitled (1850 × 1080 px).png
Рекомендації

ЯК ЗАПИСУВАТИ АУДІО?

Лого РІД_2x.png

Поясни мовцю, що відбувається

Поясни тому/тій, чий голос Ти записуєш, що зараз відбудеться запис і тому Ти триматимеш телефон/диктофон у руках. Дуже важливо, аби людина говорила як зазвичай і не переходила на літературну мову.

Лого РІД_2x.png

Тримай диктофон близько до мовця

Вдалий запис = зрозумілий запис. Непросто буде почути особливості діалекту, якщо диктофон перебуватиме далеко від мовця, щось шурхотітиме, хтось ходитиме туди-сюди. Потурбуйся, щоб Твій діалект слухали в максимальній якості.

Лого РІД_2x.png

Записуй аудіо тривалістю до 5 хвилин

РІДні із неабияким задоволенням послухають і двогодинний запис мовлення, але ми розуміємо, що для якісного опрацювання матеріалу потрібно бути максимально уважними. Сподіваємося на розуміння!

Як почати розмову? На які теми говорити? Я справді записую діалект?

 

РІДний порадник

підкаже ▼

ДОЛУЧАЄШСЯ?

ЗАВАНТАЖУЙ ДОКУМЕНТИ ТА
ПОРАДНИК ♥

Аби всі розуміли спільну мету збору аудіо, а збірня була відкритою до використання, необхідні письмові дозволи:
Твій та мовця.

Доля запису
Документи

ЩО БУДЕ ІЗ ЗАПИСОМ?

Лого РІД_2x.png

Отримання та сортування

Усі надіслані записи РІДні звірять з населеними пунктами, вказаними у листах, і розсортують за наріччями.

Лого РІД_2x.png

Опрацювання та транскрибування

Після первинного етапу сортування, аудіо будуть розділені між командою для прослуховування, транскрибування і роботи зі звуком (за потреби). Записи ми хочемо оприявнити як аудіо і як текст. Той/та, хто опрацьовуватиме Твій запис, буде носієм/носійкою іншого діалекту, аби всі особливості звучання, побудови слів та речень були враховані.

Лого РІД_2x.png

Викладання на сайт

РІДні зараз працюють над створенням сайту, де поселяться надіслані Тобою записи. Сайт з'явиться взимку, аудіо там з'являтимуться поступово.

e61f85ae-7942-49f9-bca0-158ff396813a_edited_edited.png

Привіт! Ми з нетерпінням чекаємо Твого електронного листа за адресою mene_pochuyut@ridni.in.ua. У темі потрібно буде зазначити «Запис. Назва наріччя» (див.на карті вище), а також не забути прикріпити супровідні документи: лише заяву та згоду. Також ці документи потрібно буде надіслати звичайною поштою у паперовому варіанті (див. документи).

Для того, аби додати аудіо, скористайся Google Диском або будь-яким зручним файлообмінником. Не забудь додати посилання та доступ на завантаження!

 

Прийом аудіо до 31 грудня 2023 року включно.

Олеся Богдан
очільниця мовного відділу
«Проєкту Р.І.Д.»

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
Слово РІДних

Проєкт Р.І.Д.

bottom of page